loader

Çocuk Acil B. D.

Hakkımızda

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Acil Birimi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı kurulduğu günden itibaren hizmet vermiştir. Önceleri eski binamızda 10-12 yataklı bir çocuk acil servisi olarak çalışmaya başlamış, sonraki dönemlerde yeri birkaç kez değiştirilmiş, yatak kapasitesi arttırılmıştır. 
Çocuk Acil Biriminde 1983-1998 yılları arasında Uz Dr Dolly Yafet Aji görev yapmıştır. Türkiye’de Çocuk Acil’in bir bilim dalı haline gelmesiyle birlikte Cerrahpaşa Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’na bağlı olarak Çocuk Acil Bilim Dalı 25.10.2012 yılında resmi olarak kurulmuştur. Çocuk Acil Bilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak Prof Dr Halit Çam ve Prof Dr Yücel Taştan görev yapmışlardır.
Eski binamızın yıkılmasından sonra geçici binamızda hizmet vermeye başlayan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniğinde Çocuk Acil Bilim Dalında görev yapmak üzere  2020 yılında Öğr Gör Dr Sinem ORAL CEBECİ aramıza katılmıştır.  
Çocuk Acil Kliniğimizde triyaj odası, yeşil  alan, 2’si izolasyon yatağı olmak üzere 14 yataklı çocuk acil servisi, ressüsitasyon odası ve günübirlik tedavi alanı bulunmaktadır. 
Yıllık Çocuk Acil Kliniğine başvuru sayısı 50000’in üzerinde olup her geçen yıl bu sayı artış göstermektedir. Her yıl ortalama 2000-2500 hasta acil serviste yatırılarak takip ve tedavi edilmektedir. Bilindiği gibi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı bünyesinde bulundurduğu 17 bilim dalı ile Türkiye genelinde birçok hastalık için tanı ve tedavi merkezi konumundadır. Bu nedenle gerek başvuran gerekse çocuk acil servise yatırılan hastaların büyük çoğunluğunu altta yatan kronik hastalığı olan komplike hastalar oluşturmaktadır. 
İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Acil Bilim Dalı en genç bilim dalı olmasına karşın büyük bir ivme ile gelişmeye devam etmektedir. Bu gelişme Cerrahpaşa geleneğinin getirdiği yılların bilgi birikiminin, uyumlu bir ekip halinde çalışmanın sonucudur.