loader

Başkan'ın Mesajı

Sevgili Cerrahpaşa Çocuk Ailesi

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, ülkemizde pediatri ile ilgili ilk çalışmaların yapıldığı ve çocuk sağlığı ve hastalıkları bilim dalının ilk nüvelerinin oluştuğu, tarihi boyunca iyi hekimlik ilkeleri uygulanan, güçlü köklere ve geleneklere sahip, yüzlerce çocuk hekimi yetiştirmiş bir kurumdur.

Kliniğimiz, İhsan Hilmi Alantar ve Kadri Raşit Anday gibi pediatrinin öncü hocaların bir devamı olarak, Sezai Bedrettin Tümay tarafından 1967 yılında kurulmuştur. Geçtiğimiz yıllarda yıkılmak zorunda kalınan eski tarihi binamız, ortak bir avluya bakan ve Kadın Doğum Kliniği ve Tevfik Remzi Kazancıgil amfisi ile kompleks ve son derece iyi tasarlanmış ve çok fonksiyonel bir yapı idi.

2019 Aralık ayından itibaren geçici bir süre için yeni prefabrike binamızda hizmet vermeye devam ediyoruz.

Kliniğimiz, 18 ayrı bilim dalında, 40 öğretim üyesi ve yardımcısı, 50 civarında yandal uzmanlık öğrencisi ve 70-80 arasında değişen pediatri asistanı kadrosu ile, sağlık hizmeti verme, bilimsel yayın üretme ve öğrenci yetiştirme alanında ülkemizin en seçkin ve prestijli kurumları arasında en ön saflarda yer almaktadır.

Türk Pediatri Kurumu’nun ve Genç Pediatristler oluşumunun da Cerrahpaşa Çocuk Kliniğinin bünyesinden kaynaklanarak bütün ülkemiz pediatri dünyasına bir ışık olması da bizler için ayrıca bir gurur vesilesidir.

Cerrahpaşa Çocuk Kliniği’nin son yıllarda sahip olduğu ve modern araç gereçlerle donatıldığı 24 yataklı iki yoğun bakım ünitesi, 25 yataklı yenidoğan yoğun bakım ünitesi, 12 yataklı çocuk hemodiyaliz merkezi, İzolasyon, hematoloji ve genel yataklı servisleri, çocuk kardiyolojisi kateter ünitesi, iki EEG ünitesi, pediatrik uyku laboratuvarı, gastroenteroloji endoskopi bölümü, bronkoskopi ünitesi, endokrinoloji, metabolizma, romatoloji, genetik hastalıklar, adolesan, ve sosyal pediatri bölümleri, ve kistik fibroz merkezi  ile yoğun ve kaliteli bir hizmet sunmaktadır. 

Özellikle pandemi döneminde çocuk enfeksiyon, göğüs, yoğun bakım ve acil servislerimiz başta olmak üzere, tüm bilim dallarının fedakâr ve cansiperane çalışmalarını burada vurgulamak ve teşekkür etmek isterim.

Cerrahpaşa Çocuk Kliniği, sayısı artan ve gençleşen akademik kadrosu ile tarihinden gelen sorumluğun bilincinde olarak ve kurumumuzun bu günlere gelmesini sağlayan geçmişteki bütün hocalarımızın manevi desteğini hissederek, iyi hekimliğin öğretildiği, iyi ve tam donanımlı çocuk hekimlerinin yetiştirildiği, bilime en yüksek düzeyde katkı yapılan, çalışanlarının birbirlerine sevgi ve saygı ile bağlı olduğu, Türkiye’nin her yanına yayılmış mezunlarıyla sıcak ilişkilerinin devam ettiği bir baba ocağı olarak önümüzdeki yıllara umutla bakmaya devam etmektedir.

Kliniğimizin bu günlere gelmesine vesile olan, geçmişteki ve bugünkü tüm hocalarımıza, asistanlarımıza, eski mezunlarımıza, kliniğe emek veren sekreter ve hemşirelerimiz başta olmak üzere bütün personelimize sonsuz teşekkürler eder, saygı ve sevgilerimi sunarım.

Prof. Dr. Haluk Çokuğraş

Cerrahpaşa Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı