loader

Çocuk Alerji ve immünoloji B.D.

Hakkımızda

Cerrahpaşa Çocuk Kliniği kuruluşundan itibaren, ağırlıklı olarak üç ayrı enfeksiyon servisi ve güçlü bir enfeksiyon kadrosu ile çalışmaya başlamıştır. Prof Dr Ömer Bedir, Prof. Dr Şükran Yalçındağ, Prof Dr Günay Ezer, Prof Dr Özdemir İlter, Prof Dr Erdinç Yalçın, Prof Dr Necla Akçakaya, Prof Dr Yıldız Camcıoğlu ve Prof Dr Haluk Çokuğraş bu geleneğin temsilcileri olmuşlardır. 
1970 yılında İmmünoloji Laboratuvarı Doç. Dr. Özdemir İlter ve Doç.Dr Günay Ezer tarafından kurulmuş ve bu anlamda immünoloji alanında Türkiye’deki ilk çalışmalar Cerrahpaşa Çocuk Kliniğinde başlatılmıştır.  Daha sonra, Doç Dr Necla Akçakaya 1976’da Alerji bölümünü kurmuş ve var olan Enfeksiyon servisi Enfeksiyon, Alerji-İmmünoloji bölümü olarak hizmet vermeye devam etmiştir. İmmünoloji bölümünde çalışmalar Prof. Dr. Yıldız Camcıoğlu, Alerji bölümünde ise Prof. Dr. Necla Akçakaya ve Prof. Dr. Haluk Çokuğraş tarafından yürütülmüştür. Prof. Dr. Yıldız Camcıoğlu tarafından akım sitometri çalışmaları başlatılmıştır. Doç Dr. Ayça Kıykım 2018 yılında kadroya katılmış olup, alerji immünoloji polikliniği ve laboratuvarlarının yönetiminde çalışmaya başlamıştır. Bu dönemde, Doç. Dr. Ayça Kıykım’ın katkılarıyla ilaç ve besin alerjileri ile, immünolojik çalışmalar alanında önemli gelişmeler kaydedilmiştir.
2011 yılında ayrı bir yan dal olarak kabul edilmesinden sonra Prof. Dr. Haluk Çokuğraş tarafından Çocuk Göğüs hastalıkları bilim dalı kurulmuştur. 2019 yılına dek bir arada yürüyen
Alerji İmmünoloji, Enfeksiyon Hastalıkları ve Çocuk Göğüs Hastalıkları bilim dalları, yeni binaya taşındıktan sonra ayrılmışlardır.
Cerrahpaşa Çocuk Alerji ve İmmünoloji Bilim dalından yan dal uzmanlıklarını alanlar şunlardır:
Dr Ayla Kamburoğlu Göksel (sınava girmedi)
Dr Ertuğrul Unutmaz (sınava girmedi)
Dr Ahmet Hasanzade
Dr Mehmet Özdemir
Dr Çiğdem Aydoğmuş
Dr Nazan Altınel
Dr Esra Yücel
Dr Serdar Nepesov