loader

Çocuk Genetik Hastalıkları B.D.

Hakkımızda

Fakültemizde, Çocuk Genetik Bilim Dalı 1971 yılında kurulmuştur. Çocuk Kliniği giriş katında 1970 yılında sitogenetik laboratuvarı kurulmuş ve çalışmalarına başlamıştır. 1971 yılında polikliniğin de hizmete girmesiyle resmi olarak Genetik seksiyonu şekline dönüştürülmüştür. Seksiyonun laboratuvar ve poliklinik çalışmalarına 1976 yılında 10 yataklı Genetik ve Teratoloji servisi eklenerek seksiyon Genetik ve Teratoloji seksiyonu ismini almıştır. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim dalında bilim dalları kurulurken 1984 yılı sonunda Tıbbi Genetik ve Teratoloji Seksiyonu Bilim Dalı haline geçmiş ve bilim dalı başkanlığına seksiyonun kurucusu ve o zamana kadar yürütücüsü bulunan Prof. Dr. Asım Cenani atanmıştır.
Kuruluş kadrosu: Prof. Dr. Asım Cenani, Prof. Dr. Ayten Erginel.
Bu kadroya 1989 yılında Uz. Dr. Beyhan Tüysüz eklenmiş, 1995 yılında doçent, 2000 yılında ise profesör olmuştur. 1998 yılında Prof. Dr. Asım Cenani ve Prof. Dr. Ayten Erginel’in emekli olması ile bilim dalı başkanlığına Prof. Dr. Beyhan Tüysüz atanmış ve halen başkanlığı sürdürmektedir.
Halen bilim dalımızda öğretim üyesi olarak Prof. Dr. Beyhan Tüysüz ve Dr. Öğretim üyesi Dilek Uludağ Alkaya görev yapmaktadır.
Emekli olan öğretim üyesi: Prof. Dr. Asım Cenani, Prof. Dr. Ayten Erginel
Vefat eden öğretim üyesi: Prof. Dr. Ayten Erginel, Prof. Dr. Asım Cenani
Şimdiki bilim dalı başkanı: Prof. Dr. Beyhan Tüysüz
Bilim dalında şu anda 4 yan dal uzmanlık öğrencisi eğitim almaktadır.
Bilim dalına bağlı Genetik Laboratuvarında kadrolu 3 eleman (1 laboratuvar teknisyeni, 2 biyolog), burslu 1 doktora öğrencisi çalışmaktadır.